The Gleaner
Education

Chateauguay Valley Regional High School Graduation Awards 2021

Prizes for Achievement in Subject Areas
The Miss M. J. Roy Memorial Prizes for outstanding achievement in English – Emilie Exler • Caitlin Frost
The Miss M. J. Roy Prizes for outstanding dedication in English – Shayne Meadows • William Orr
The Miss M. J. Roy Prizes for sustained effort in English – Riley Aitkens • Jiayi (Rose) Yu
The Marion E. Brown Prizes for distinction in English – Eleni Karabinis-Guy • Kiara Roberts-Corbin
The David Hadlock Prize for outstanding achievement and dedication in Histoire et éducation à la citoyenneté – Caitlin Frost
The H. Leslie Rennie Memorial Prize for outstanding achievement in History and Citizenship – William Orr
The Patricia Cavanagh Memorial Prize for outstanding achievement in Monde Contemporain – Kiara Roberts-Corbin
The Patricia Cavanagh Memorial Prize for outstanding achievement in Contemporary World – William Orr
Prize for distinction in Financial Education – Riley Aitkens
Prize for distinction in Visual Arts – River Roberts
Prizes for distinction in Dance – Caitlin Frost • Katie Wolker
Prizes for distinction in Drama – André-Jean Mack • Shawn Carpentier
Prizes for distinction in Music – Jade Chamberlain • Fiona Renaud
McCrimmon Scholarship for Distinction in Music – Dakota Adams • William Orr
The Robert Walker Memorial Award for dedication and excellence in a major dramatic production – Dakota Adams • Ethan Iverson • André-Jean Mack • William Orr
Prize for outstanding achievement in Français langue d’enseignement – Caitlin Frost
Prize for outstanding achievement in Français enrichi – Riley Aitkens
Prize for outstanding achievement in Français de base – Meagan Paulin
Prize for outstanding achievement in Ethics – Karrissa Bown • Kiara Roberts-Corbin
Prize for outstanding achievement in Foods and Nutrition – Matis Robineau
The Basil Hatcher Memorial Prize for Technical, Lighting & Audio-Visual – Ethan Iverson
The Joyce and Earle Y. Templeton Memorial Prize for outstanding achievement in Science Option Math 566 – Kurtis Sutton
The John Lou Memorial Award for outstanding achievement and dedication in Science Option Math 566 – Caitlin Frost
The Robert F. Petch Memorial Prize for sustained effort in Cultural, Social & Technical Mathematics 504 – River Roberts
The Sheryl Morningstar-Murphy Memorial Prize for Cultural, Social & Technical Math 504 – Katie Wolker
The Dr. Brian Hooker Memorial Prize for outstanding achievement in Physics – Emilie Exler
The Bruce Adams Memorial Prize for outstanding achievement in Chemistry – Shayne Meadows
Prize for sustained effort in Grade 10 Science – Zack Bradbury
The David Goodall Memorial Prize for highest achievement in Senior Sciences – Caitlin Frost
Prize for Grade 10 Science of the Environment – Kiara Roberts-Corbin
Prize for outstanding achievement in Physical Education 512 – Caitlin Frost • Matis Robineau
Prize for achievement in Film & Media – Audrey-Anne Picard
The Derek Tilley Memorial Prize for Art – Mya Stroud
The Robert G. Furey Memorial Prize – Martin Mason

MEDALS, AWARDS AND SCHOLARSHIPS
The Go Getter Award – Randy Chisholm
The Jean Cavanagh Memorial Award – Katie Wolker
The Gerald Jarvis Award – Travis Cavers
The Roland Emmerich Awards – Mya Stroud • Ethan Iverson
The National Assembly Awards for Français langue d’enseignement – Marie-Claude Laliberté • Audrey-Anne Picard
The National Assembly Awards – Kiara Roberts-Corbin •William Orr
The National Assembly Award for Excellence in English & Francais enrichi – Caitlin Frost • Rowen Duniho
The Governor General’s Academic Medal – Tamara Laurin-Ricard
The University of Toronto Book Award – Emilie Exler
The Director General’s Award – Anthony Beaulieu-Vallée
The Hemmingford W.I Award for a deserving graduate of Hemmingford Elementary School – Madison Campbell
The Village of Hemmingford Community Award – Taylor Jordan
Bourses du CLD- Jardins-de-Napierville – Katie Wolker • Dakota Yates
Bourse Desjardins – Audrey-Anne Picard • Faith Ste-Croix Roussy
The Chateauguay Masonic Lodge #36/Huntingdon Award for scholastic improvement – Shawn Carpentier • Meagan Paulin
The Saint-Anicet Award for best all-round student from Saint-Anicet – Emilie Exler
The Municipality of Godmanchester Award for a deserving student from Godmanchester – Magalie Cyr
The Municipality of Hinchinbrooke Award for a deserving student from Hinchinbrooke – Kurtis Sutton
The Municipality of Hemmingford Township Award – Aurelie Greer
The Dewittville Women’s Institute Award – Mya Murphy
The Laurie Prince Memorial Award – Martin Mason
The Dumas Family Academic Award – Kiara Roberts-Corbin
The Dumas Family Community Award – Shayne Meadows
Dumas, Leduc CPA Perseverance Award – Faith Roussy Ste-Croix
The Champlain College Award – Wyatt Tannahill
The Hemmingford Six Memorial Award – Amy Briere
The Ruby Sample Memorial Award – Raven Hewer
The Rennie’s United Church Women’s Award – Ethan Vine

BURSARIES
The CVR Educational Foundation is pleased to announce the following bursaries and scholarships:
The Reverend John (Jack) C.T. Johnson Memorial Bursaries – Fiona Renaud • Jeremy Théoret
La Coop des Frontières Bursary – Amy Howard
The Warren Grapes Agricultural Bursary – Amy Howard
The Vernon A. Pope Memorial Bursary – Taylor Jordan
The Dr. Kevin P. Brissette Memorial Bursary – Aurelie Greer
The Rennie Memorial Bursaries – Jacob Robidoux • Emma Monique
The Dr. Wilfred & Jean Watson Memorial Bursaries – Taylor Jordan • Shayne Meadows • Caitlin Frost
The Compass Bursary – Billie Raymond
The Ness Bursaries – Caitlin Frost • Marie-Claude Laliberté • Aurelie Greer
The Mario Dumas Memorial Bursary – Ethan Iverson
The Bea & Charlie Tully Memorial Bursary – Audrey Anne Picard • Lyosa Blanchard
The Huntingdon High School Class of 1947 Bursaries – Benjamin French • Magalie Cyr
The Pauline Lantz Smith Bursaries – Lindsay Gruer • Martin Mason
The Alister Somerville Memorial Bursary – Trinity Loyer
The Ronald and Kona Maither Memorial Bursary – Riley Aitkens • Katie Wolker
The Ormstown Veterinary Hospital (HVO) Bursary – Shayne Meadows

 

SCHOLARSHIPS
The Finlayson Scholarships – Amy Howard
The Suzelle Barringon Scholarships – Dakota Adams • Matis Robineau • Jade Brunet Schryvershof • Jiayi (Rose) Yu
The Sharon de Gaspé Power and Gilbert Pommepuy Medical Scholarship – Madison Campbell
The Brian Millar Memorial Scholarship – Eleni Karabinis-Guy
The Randaccio Family Memorial Scholarship – Rowen Duniho
The Lara Drummond Foundation Scholarships – Mya Stroud • Maya Jadah

CVR EDUCATIONAL FOUNDATION SCHOLARSHIPS
The CVR Educational Foundation is pleased to announce the following scholarships which are awarded for academic excellence:
Kiara Roberts-Corbin • Audrey-Anne Picard • Mya Stroud • Faith 
Ste-Croix Roussy • Kurtis Sutton • Katie Wolker
The Eric Rumsby Memorial Scholarship – Eleni Karabinis-Guy
The Maureen Wahba Memorial Scholarship – Taylor Jordan
The J. David Aikman Memorial Scholarship – Emilie Exler
Birks Bronze Medal – Emilie Exler
The Reverend John (Jack) C.T. Johnson Memorial Scholarship – Caitlin Frost
Birks Silver Medal – Caitlin Frost
The Reeves Scholarship – Caitlin Frost

CUM LAUDE SOCIETY 2020-2021
Shayne Meadows • Faith Ste-Croix Roussy • Jiayi (Rose) Yu • Mya Murphy• Fiona Renaud • Mya Stroud • Benjamin French • Ethan Vine • Katie Wolker • Dakota Yates • Shawn Carpentier • Kurtis Sutton • Riley Aitkens • Jordan Taylor • Meagan Paulin • Gina Bonhomme • Ethan Iverson • Kiara Roberts-Corbin • Nathan Boily • William Orr • Audrey-Anne Picard • Matis Robineau • Emilie Exler • Annabel Strate-Friesen • Caitlin Frost

UNIVERSAL PROGRAM 2021
CVR’s recognition of graduating students who have completed the Universal Program
Madison Campbell • Caitlin Frost • Aurelie Greer • Marie-Claude Laliberté • Mya Murphy • Justin O’Connor

SCHOOL LIFE AWARDS
The Rick Authier Community Spirit Award – Caitlin Frost
The Tony Evans Bursary for Academic and Athletic Excellence – Caitlin Frost
The Lloyd H. Adamson Prize for the graduating student best exemplifying the spirit of CVR – Ethan Iverson

Latest stories

Team leader moves on from Ecole Arthur-Pigeon

Margo McCaffrey

Heritage Elementary scores WIN with innovative program

Sarah Rennie

Kahnawà:ke and NFSB partnership allows for growth and opportunity

Sarah Rennie

Leave a comment

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram
WhatsApp

Read 4 articles per month for free or subscribe and help support local news!

 

 

Our Community, Our Newspaper!

Print edition & digital access only $60 per year.

 

Digital access only $40 per year.

Breaking & Community news are always free!